Výroba plošného spoje fotocestou

V předchozím příspěvku jsem popisoval, vytvoření zdroje UV záření k osvitu plošných spojů z LED diod. Chtěl sjem se pustit do výroby svého plošného spoje co nejdříve a ověřit tak funkčnost „UV lampy“. Nejprve jsem zašel do copy centra a za částku 340 korun jsem koupil 100 ks transparentních fólií, pro zpětný projektor, na které je možné tisknout pomocí laserové tiskárny. Nachystal jsem si motiv DPS a na tuto folii jsem jej vytiskl. 

V prodejně GM electronic jsem si koupil „fotocuprextit“ ten jsem seřízl na patřičný rozměr, odstranil z něj krycí folii a v šeru kuchyně na něj přiložil vytištěný motiv. Dále je potřeba vše zatížit tabulkou skla. Protože sklo nemám a rozbíjet k vůli tomu okno se mi nechtělo, použil jsem z nouze vázu, která zárověň posloužila jako držák pro zdroj UV světla. Po cca 2 minutách a 30 vteřinách osvitu, jsem desku vložil do vývojky (cca 1% roztok NaOH) a doporučené dvě minuty jsem ji tam nechal, pohybujíc miskou ze strany na stranu, aby se v místech které byly osvětleny lak odplavil. Poté jsem cuprextitovou desku omyl ve vodě a zkontroloval výsledek. I přes to, že původní motiv byl horší kvality, výsledek mě natolik uspokojil, že jsem se rozhodl desku vložit do roztoku chloridu železitého a vyleptat.

Po vyleptání je třeba zbytky laku odstranit nejlépe acetonem, já používám hodněkrát osvědčený odlakovač na nehty. Nachystaným ohmetrem jsem plošný spoj proměřil a všechny spoje až na jeden, který nebude problém pocínovat, vykazují nulový odpor. Plošný spoj je vyveden do nejmenšího detailu a to i přes zmíněnou mizernou kvalitu předlohy. Závěrem přikládám pár fotografií.

Hezký večer…..

Příspěvek byl publikován v rubrice Výroba DPS. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *