Lampa na osvit DPS

Můj otec mě kdysi dávno učil vyrábět plošné spoje pomocí kreslení, dokonce mi i věnoval sadu kreslících per. Bohužel jsem na kreslení spíše antitalent a proto jsem se vždycky díval po různých alternativách. Již tehdy jsem věděl, že se desky s plošnými spoji profesionálně vyrábějí fotocestou, ale  byla to metoda pro domácí použití nedostupná. Časem jsem přešel na metodu nažehlování toneru, desky vypadaly lépe ale pořád to nebylo to „pravé ořechové“.

Jak šel čas, výroba plošných spojů pomocí osvitu UV lampou se stala běžně dostupnou. I já jsem jednou odložil žehličku a rozhodl jsem se, že se pustím  do její stavby. Na netu je mnoho návodů, od nejjednodušších po plně profesionální osvitové stroje. Já se rozhodl pro něco jednoduššího.

Nejdříve jsem byl postaven před volbu zdroje UV záření. Do poslední chvíle jsem, byl rozhodnut pro UV zářivku, ale pak mě zaujalo něco jiného. Z katalogu GM electronic jsem se čirou náhodou dozvěděl, že se vyrábějí a prodávají LED diody, které svítí v UV spektru. Nejdříve mě odradila cena, kus stál tuším 10 Kč, nicméně později jsem objevil, že se tyto LED diody dají koupit, přes ebay 50 ks za 1,5 dolaru a to už byla jiná. Objednal jsem je, vrazil je do šuplíku a na dva měsíce jsem na ně zapomněl jak na smrt.

Pak jsem byl postaven před úkol vytvořit desku s plošnými spoji, která byla poměrně složitá a kde byly jednotlivé spoje velmi jemné a komplikované. Vzpomněl jsem si tedy na založené LED diody a mrkl jsem se opět po netu co by se dalo zrealizovat.

Výsledek je vidět na následujících fotkách. Použil jsmem 24 diod, v sérioparalelním zapojení. K tomuto zapojení se ještě chystám udělat časovač, no a samozřejmě nějakou konstrukci. O svých úspěších či neúspěších budu dál informovat.

Hezký večer….

Příspěvek byl publikován v rubrice domácí dílna. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *